Mi a különbség a fém- és műanyag külső protektorok között?
- MotoClean
- 2020. dec. 12.
- 1 perc olvasás
Frissítve: 2023. aug. 30.
Számtalan alkalommal láthattuk már a motorverseny közvetítések során, hogy nagy sebességnél egy pilóta elveszti a kontrollt gépe felett, aminek esés/kicsúszás a vége.
A legtöbb ilyen baleset után a versenyző szerencsére sérülés nélkül képes felállni és elhagyni a bukóteret.
Ez pedig a motoros ruházatba épített modern légzsák-rendszerek és gerincvédőkön kívül, egy apróbb részletnek is köszönhető, a csúszásnak.

A külső fém protektorok pedig ezt a jelenséget támogatják, a versenyző csúszását, anélkül, hogy közben megpördüljön. A megpördülés további sérülésveszélyt rejtene magában, kitéve végtagjainkat töréseknek, ficamoknak vagy szalagszakadásnak.
Miért a fém?
A műanyag további szivacs és gumi betétekkel kombinálva kiváló ütéselnyelő képességekkel bír, amit szinte az összes gyártó használ is a ruhák belső protektoraihoz. Ezzel ellentétben rosszul bírja csúszás során képződő óriási hőterhelést, egész egyszerűen ilyenkor elolvad, eredeti formáját pillanatok alatt elveszti. Az alumínium és titánium ötvözetekből készült külső protektorok viszont remekül ellenállnak a hőterhelésnek, valamint a súrlódást is jobban bírja, mondhatni kopásállóbb...és persze eszement jól mutatnak.
Ezért van az, hogy a Dainese ruhákon a mai napig megtalálod a külső fém váll- és térd protektorokat, amik egy ilyen szituációban valóban a különbséget fogják jelenti más ruhával szemben.
Manapság a legtöbb gyártó már kompozit műanyag külső protektorokat használ a motoros ruházatokon, aminek a gyártási költsége is kedvezőbb a különböző fém protektorokkal szemben.
Comments